Zaczęliśmy od Mozarta

Gdy zastanawiałyśmy się, w jaki sposób wprowadzić gości niedzielnego Koncertu letniego u Nałkowskich w klimat tego spotkania, to przypomniał nam się piękny fragment z dzienników Zofii:

„Tylko co grałam sonaty Mozarta. Są one naturalnie nad moje siły i gram je z trwogą, że Mozart z grobu przyjdzie mścić na mnie profanację cudnych swych pieśni. Ta muzyka i mnie samej sprawia przykrość, nie mogę się jednak oprzeć pragnieniu poznania choćby parodii tych czarownych melodii i samych dźwięków. Górki, 21 VI 1900”

I tak jak przeszło sto lat temu, tak i dzisiaj nad łąkami rozbrzmiewały te czarowne dźwięki – a to za sprawą grającej na flecie Moniki Walter-Rosiak i akompaniującej jej na fortepianie Anastasi Chernyshevej. Panie wykonały: W. A. Mozarta (1756-1791) „Czarodziejski flet” (transkrypcja) i „Wesele Figara” (transkrypcja); Gabriela Faure (1845-1924) „Sicilienne” oraz „Berceuse”; „Arię” Łukasza Wosia (ur. 1967) i na zakończenie Francisa Bornea (1840-1920) „Fantaisie brillante sur Carmen”. Na bis usłyszeliśmy kompozycję Rachmaninowa.

Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu za dzisiejszą obecność i zapraszamy na spotkanie już w następną niedzielę, 29 sierpnia na ostatnim tego lata Koncercie letnim u Nałkowskich, w czasie którego PRAPREMIEROWO wykonane zostaną „Trzy pieśni do słów Zofii Nałkowskiej” Marcina Tadeusza Łukaszewskiego. Zamówienie kompozytorskie na fortepian, klarnet i sopran zrealizowano z okazji 125. rocznicy powstania domu nad łąkami. Po raz pierwszy wykonane zostaną przez sopranistkę Dorotę Całek, klarnecistkę Dorotę Żołnacz i pianistę Wojciecha Świętońskiego. Będzie to niepowtarzalna okazja do uczestniczenia w tak wyjątkowym wydarzeniu. Serdecznie zapraszamy.

Koncerty letnie u Nałkowskich sfinansowane zostały ze środków pochodzących z dotacji Fundacji PZU.

Organizatorzy: Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie we współpracy z Prywatną Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie. Partnerem wydarzenia jest Fundacja PZU