Kolej opowiadana słowem i obrazem

W ostatnią sobotę, 9 października, miały miejsce dwa wydarzenia, które połączyła osoba Marka Moczulskiego i temat: kolej. Marek Moczulski, dziennikarz kolejowy i miłośnik wszystkiego, co związane drogami żelaznymi, przygotował dla gości „Domu nad Łąkami” dwa wydarzenia w związku z rocznicami powstania: 175 Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej oraz 160 Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej. O godz. 13.00 otwarta została wystawa prac Jerzego Korczak-Ziołkowskiego z kolekcji Marka Moczulskiego i Dariusza Krakowskiego, którą będzie można oglądać do 27 listopada. W sali na piętrze prezentowanych jest dwadzieścia prac malarza, który przez niemal całe życie upamiętniał kolej. Szczególnie upodobał sobie parowozy i wąskotorówki, i to one zajmują najwięcej miejsca w jego twórczości. Na wystawie prezentowane są obrazy olejne, miniatury oraz grafiki z różnych okresów twórczości artysty plastyka.

Dopełnieniem wystawy jest stara lampa klejowa oraz radio z tzw. „okiem”, nawiązujące do głównych zainteresowań Korczak-Ziołkowskiego: kolei i składania radioodbiorników lampowych. W trakcie wernisażu Marek Moczulski opowiedział o początkach swojego zainteresowania twórczością malarza i tym samym początkach ich przyjaźni. O godzinie 16.00 rozpoczęło się spotkanie poświęcone literackim opisom kolei. W trakcie tego wydarzenia wspominaliśmy zmarłą w 2020 roku Marię Balicką, która była pomysłodawczynią spotkania. Utwory literackie przeczytał dla gości Krzysztof Krupiński a słowem wiążącym opatrzył Marek Moczulski. Była mowa o parowozach, delegacjach, stacjach kolejowych i oczywiście lokomotywach. Choć tę, która jako pierwsza przychodzi nam na myśl, przywołaliśmy wspólnie dopiero na samo zakończenie popołudnia.

Serdecznie dziękujemy Państwu za obecność na spotkaniu poświęconym pamięci Marii Balickiej i Jerzego Korczak-Ziołkowskiego oraz 175.rocznicy powstania Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej i 160.rocznicy powstania Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej.