Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich zapraszają na
WYKŁAD DR MAGDALENY KASY PT. „O HANNIE NAŁKOWSKIEJ”
w piątek, 12 września br.
godzina 17.00 -18.00
Serdecznie zapraszamy na wykład dr Magdaleny Kasy poświęcony Hannie Nałkowskiej, jednej z pierwszych polskich zawodowych rzeźbiarek XX wieku. Artystki, która wybierając tę profesję stanęła, i to dosłownie, „przed nieznanym”, i która utrzymała się w zawodzie, odnosząc liczne sukcesy, przez pięćdziesiąt lat.
Wykład stanowi element projektu pt. „Przed nieznanym”, na który składają się plenerowa wystawa czasowa poświęcona życiu i twórczości Hanny Nałkowskiej wraz z obrazującą wczesne zainteresowania artystyczne rzeźbiarki kopią pracy „Helenka” oraz warsztaty rzeźbiarskie i ww. wykład. Tytuł całości projektu oraz wystawy został zaczerpnięty z jednej z prac artystki, powstałej na początku XX wieku, ilustrującej niepewność losu kobiet z niższych warstw społecznych tamtego czasu a także wskazując na nieprzewidywalność przyszłości w obranym przez Hannę zawodzie.
Dr Magdalena Kasa – historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. W Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk obroniła rozprawę doktorską poświęconą twórczości rzeźbiarki Hanny Nałkowskiej, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Joanny M. Sosnowskiej. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół kultury artystycznej dwudziestolecia międzywojennego oraz krytyki artystycznej przełomu XIX i XX wieku. Autorka tekstów publikowanych między innymi w pismach „Konteksty”, „Roczniki Humanistyczne” i „Archiwum Emigracji” oraz w tomach pokonferencyjnych. Współautorka książki „Emancypantki i modernistki. Teksty kobiet o sztuce 1879- 1914. Antologia”. Uczestniczka projektów badawczych finansowanych przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki. Kierowniczka Zbiorów Specjalnych i Dokumentacji Teatru Instytutu Sztuki PAN w Warszawie.
Hanna Nałkowska, primo voto Bickowa, secundo voto Stefanowicz, urodziła się w Warszawie w 1888 roku w rodzinie Anny i Wacława Nałkowskich, przedstawicieli postępowej inteligencji, pisarzy i geografów. Jej starszą siostrą była pisarka Zofia Nałkowska. Artystka należała do drugiego pokolenia kobiet-rzeźbiarek w Polsce. Była autorką, wg. obecnego stanu badań, 95 prac, dziś w większości uznawanych za zniszczone lub zaginione. Uprawiała aktywnie rzeźbę przez pięćdziesiąt lat. Kształciła się m. in. przy Muzeum Rzemiosła i Sztuki Stosowanej oraz w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie u takich artystów jak Xawery Dunikowski, Edward Witting, Edward Trojanowski czy Stanisław Lentz. Debiutowała „Helenką” na wystawie w Zachęcie w 1913 roku, zaś ostatnia jej wystawa miała miejsce w 1963 w Kordegardzie. W młodości angażowała się w działalność społeczną. Niemal przez cały okres aktywności twórczej prowadziła kursy rzeźbiarskie. Hanna Nałkowska zmarła w 1970 roku w Warszawie. Pochowana jest we wspólnym grobie z rodzicami na Starych Powązkach. Do najważniejszych prac artystki zaliczyć można „Rycerza”, „Ewę”, „Medalion” z podobizną Wacława Nałkowskiego, „Włókniarkę” oraz „Rytm”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego na realizację zadania pn. „Przed nieznanym” z programu „Wspieranie działań muzealnych – wystawy i katalogi 2025”.
Wystawę będzie można oglądać do końca października br.
Na wydarzenie WSTĘP WOLNY
Organizatorzy: Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie