Zapomniane młodopolanki

Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie
wraz z Burmistrz Wołomina Elżbietą Radwan

serdecznie zapraszają
na

„Zapomniane młodopolanki. Rozmowa z prof. Barbarą Stelingowską o twórczości poetyckiej kobiet końca XIX i początku XX wieku”

sobota, 16 listopada br, godz. 17.00 Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie
Wstęp wolny

„Ileż brylantów zagrzebało się własnymi rękami w popiele.
Za święte były, aby świat dowiedział się, że mają geniusz.”

Maria Grossek-Korycka, „Medytacje”

Punktem wyjścia do rozmowy będzie książka Barbary Stelingowskiej „Zapomniane młodopolanki. Wokół nieznanej liryki kobiecej” wydana przez Wydawnictwo Naukowe UwS w 2023. W swojej publikacji prof. Stelingowska, jak sama zadeklarowała we wstępie do książki, pragnie przede wszystkim przywrócić pamięć o pięciu niemal całkowicie zapomnianych młodopolskich poetkach; odzyskać je dla historii literatury by stały się jej dopełnieniem. W czasie rozmowy pochylimy się nad tym, co sprawiło, że kobiety piszące i publikujące na przełomie XIX i XX wieku zostały zapomniane i w efekcie doprowadziło do ich wykluczenia. Postaramy się odkryć „całe terytoria kultury” dotychczas dla nas niedostępne.

BARBARA STELINGOWSKA

dr hab. nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, profesor uczelni w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach. Zainteresowania naukowe skupia wokół literatury polskiej i światowej przełomu XIX i XX wieku. W badaniach podejmuje m.in. tematy inności, tożsamości, kobiecości / męskości; interesuje się również obszarem epistolograficznym i biograficznym. Autorka książek poświęconych modernistycznej twórczości kobiecej, w tym Marii Komornickiej, a także opracowań dzieł poetki: „Xięga poezji idyllicznej. Rzeczy francuskie” (2011); „Poezja „idylliczna” Marii Komornickiej. Szkic interpretacyjny”, tom I (2017), „Poezja „idylliczna” Marii Komornickiej. Dialog, idylla, romans” tom II (2019). Przepisała z rękopisu, opracowała naukowo i opatrzyła posłowiem „Xięgę poezji idyllicznej” Marii Komornickiej (2023) oraz napisała autorską książkę „Zapomniane młodopolanki. Wokół nieznanej liryki kobiecej” (2023).

„Dr Stelingowska […] zbudowała własną, skromną, nie buntowniczą wersję krytyki feministycznej, wyczuloną na demaskowanie narzuconych wzorów społecznych i domowego funkcjonowania kobiet. Zdając sobie sprawę z dystansu wobec postszlacheckich mieszczańskich, konserwatywnych sposobów życia, Autorka rozprawy mogła pokazać stopniowe i nieśmiałe naruszenie tradycyjnego gorsetu nałożonego na kobiety polskie i europejskie końca XIX i początku XX wieku. Każda z jej bohaterek […] dokonała aktów sprzeciwu wobec kobiecego status quo, bowiem samo uprawianie sztuki, stawanie w szeregu osobowości artystycznych stanowiło rodzaj wyzwania. […] Wiemy o nich mało lub zgoła nic, odtworzenie zarysu biograficznego pozwala urzeczywistnić konkretną postać w polu społecznym lub literackim. Autorka rozprawy nie szczędziła starań, aby wygrzebać „spod ziemi” stosowne materiały. […] Tym bardziej należy docenić i wysiłek eksplorerski.”

Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Grażyny Borkowskiej
Instytut Badań Literackich PAN

Serdecznie zapraszamy

Organizatorzy: Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie, Gmina Wołomin