Wystawa z okazji 30-lecia Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich (1)

1 wąska tablica

Na dawnym miejscu życia

Czarno-białe zdjęcie domu Nałkowskich z lat 40-tych dwudziestego wieku. Dom wyremontowany przed II wojną światową. Białe ściany, dom na szczycie bezleśnej górki. Obok domu kilka drzew i krzewy.

Cytat z książki Zofii Nałkowskiej „Dom nad Łąkami”:

„(…) ten dom stał się wzorem dla innych domów, i miarą i prawem, i najdroższym na zawsze wspomnieniem.
Muszę to powiedzieć: domu drogi, gdzie nie ma już mnie, (…) najlepsza, najbliższa łez tęsknota moja, jest zawsze przy tobie!
I jeżeli stanie się , że umrę gdzie indziej, to jednak o tym właśnie pomyślę w ostatniej godzinie, pomyślę tymi słowami, które powiedziałam już raz: dom swój i przystań ostatnia”.

1 szeroka tablica

Czarno-białe graficzne przedstawienie domu z gankiem i otwartymi okiennicami wśród potężnych drzew.

Różne są żywoty domów. Jedne budowane długo, inne szybko – w kilka miesięcy. Siedziby wielkich rodów albo domy letniskowe, służące wypoczynkowi. Domy wielkie, kamienne, murowane – dominujące nad okolicą i domy małe, przytulone do miejsc, w których powstały.

Różne są losy domów. Jedne opierały się podmuchom historii, inne znikały na przestrzeni czasu. Były domy naszego dzieciństwa i bez wątpienia będzie jakiś dom, w którym na ten świat spojrzymy po raz ostatni.

Różne są żywoty domów a każdy wart jest opisania. Dziś chcemy opowiedzieć Państwu o domu, który do dnia dzisiejszego wita każdego wjeżdżającego do Wołomina.

Mały biały domek przez lata skryty wśród zieleni stoi na tym wzgórzu od ponad 100 lat. Mimowolny świadek wielkich wydarzeń historycznych widział też, jak mała wieś Wołomin zmieniała się w miasto.

Dom Nałkowskich przede wszystkim był miejscem, gdzie cieszono się szczęściem rodzinnym i bliskością natury a także, gdzie rodziła się wspaniała literatura.

Poznajcie Państwo proszę historię domu nad łąkami.

Kuratorzy: Agata Sobczak, Krystyna Gostyńska
Autor tekstów: Agata Sobczak
Projekt graficzny: Katarzyna Humińska
Współpraca: Łukasz Rygało, MDK Wołomin
Druk: Studio Reklamy IMPRESSION
Ewa Wagner, ul. Matejki 41, 05-200 Wołomin