85. rocznica odsłonięcia pomnika "Obrońcom Ojczyzny 1920 roku"

c_370_300_16777215_00_images_wydarzenia_1-new-9.jpgZapraszamy na Plac 3 Maja, gdzie można obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą historii pomnika „Obrońcom Ojczyzny 1920 Roku”.

Najstarszy w Wołominie świecki pomnik, który stoi na skwerze tuż przy torach kolejowych, ma już 85 lat. Został odsłonięty 15 sierpnia 1930 roku, w 10. rocznicę „Cudu nad Wisłą”.

Pomnik został wzniesiony społecznymi siłami przez mieszkańców Wołomina, którzy w ten sposób pragnęli oddać hołd bohaterom wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku.

Pomnik przetrwał II wojnę światową w nienaruszonym stanie. Zniszczono go w latach 60. XX wieku; został przewrócony, pocięty na części i zakopany na skwerze. Dopiero w 1981 roku odkopano go i ustawiono na nowo.

W połowie lat 90. z inicjatywy Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego wykonano renowację pomnika, która polegała na obłożeniu go płytami z granitu, a także na ustawieniu na istniejącym cokole popiersia Józefa Piłsudskiego dłuta prof. Tadeusza Tchórzewskiego. 11 listopada 1994 roku wmurowano akt erekcyjny i poświęcono kamień węgielny. Uroczyste odsłonięcie pomnika „Obrońcom Ojczyzny 1920 r.” miało miejsce 13 sierpnia 1995 r., w 75. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Pomnik „Obrońcom Ojczyzny 1920 Roku” stanowi niezwykle ważną część dziejów naszej małej Ojczyzny. Mieszkańcy Wołomina, wzorem swoich przodków, przybywają pod pomnik, aby uczestniczyć w uroczystościach patriotycznych związanych z obchodami kolejnych rocznic ważnych wydarzeń w historii Polski. Pomnik jest wyrazem wdzięczności i hołdem oddanym bohaterom wojny 1920 roku, dzięki którym możemy żyć w wolnej i suwerennej Polsce.

Wystawa została przygotowana przez: Marzenę Kubacz (scenariusz), Katarzynę Humińską (fotografie i projekt graficzny) i Martę Krakowską (tekst).