background
logotype
image1 image2 image3

Wolontariusze poszukiwani!

Czytaj więcej: Wolontariusze poszukiwani!Zapraszamy osoby chętne do działań wolontariackich w projekcie „Ja cała się z tego składam” dofinansowanym z programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”. Preferujemy studentów socjologii, pedagogiki, resocjalizacji, filmoznawstwa i pokrewnych kierunków lub pasjonatów powyższych dziedzin dysponujących wolnym czasem w czerwcu – październiku.
Chętnych zapraszamy do Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich we wtorek dn. 09.06.2020 na krótką rozmowę ☺ w godzinach 10.00-12.00.

„Ja cała się z tego składam”

Czytaj więcej: „Ja cała się z tego składam”Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie rozpoczyna działania w projekcie „Ja cała się z tego składam” z programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”. Zapraszamy na stronę internetową „Domu nad Łąkami” i na nasz profil FB, gdzie będziemy zamieszczać efekty naszych prac.

 

Decyzja o zamknięciu Muzeum na czas nieokreślony

Czytaj więcej: Decyzja o zamknięciu Muzeum na czas nieokreślony W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem szerzenia się koronawirusa COVID-19, w nawiązaniu do decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 21 marca 2020 roku, informujemy o przedłużeniu czasowego zamknięcia instytucji kultury dla zwiedzających. Równocześnie zawiadamiamy, że działalność edukacyjna oraz wszystkie wydarzenia kulturalne organizowane przez Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich zostają odwołane na czas nieokreślony.

Aktualne decyzje związane z działalnością Muzeum umieszczane będą na stronie www.muzeumnalkowskich.pl oraz w mediach społecznościowych instytucji a także na stronie www.wolomin.org i w mediach społecznościowych Gminy Wołomin.

„Ukochana Moja…”

Czytaj więcej: „Ukochana Moja…”Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan i Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie serdecznie zapraszają 15 lutego 2020 r. godz. 17.00 na spotkanie pt. „Ukochana Moja…” - Listy Wacława Nałkowskiego do Anny w interpretacji Aleksandry Gotowickiej i Szymona Kołodzieja. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie.

Zaangażowanie jako postawa

Czytaj więcej: Zaangażowanie jako postawaMuzeum Zofii i Wacława Nałkowskich zaprasza 30 stycznia 2020 roku o godzinie 17.00 na spotkaniez prof. Andrzejem Mencwelem„Zaangażowanie jako postawa. Rozmowa o Wacławie Nałkowskim”Prowadzenie Anna Łazar.

W czwartkowy wieczór w rozmowie z prof. Andrzejem Mencwelem przybliżymy postać Wacława Nałkowskiego  - świetnego przedstawiciela polskiej inteligencji przełomu wieku XIX i XX, piewcy postępu, emancypacji i etosu pracy. Trzy główne nurty jego aktywności to geografia, pedagogika i publicystyka. Prace Wacława Nałkowskiego w dziedzinie geografii stanowiły kamień milowy w rozwoju dyscypliny w Polsce. To właśnie on napisał pierwszy od czasów Oświecenia podręcznik do geografii fizycznej. Potrafił przekazać swoją pasję uczennicom. Całe życie zarabiał bowiem jako nauczyciel w pensjach dla panien i na Uniwersytecie Latającym. Maria Czaplicka – badaczka Syberii i pierwsza Polka, która uzyskała w Oksfordzie tytuł uniwersytecki pisała, że lekcje Wacława Nałkowskiego zadecydowały o jej naukowych wyborach. Nota bene jej brat był w Wołominie lekarzem, zaś ona sama odwiedzała Dom nad Łąkami i przyjaźniła się z Zofią Nałkowską. Wacław Nałkowski był szermierzem emancypacji kobiet, walczył o wolności demokratyczne w dziedzinie myśli i kultury, a jego płomienne, sarkastyczne polemiki do dziś nie tracą temperatury.

Czytaj więcej: Zaangażowanie jako postawa

Domu drogi…

Czytaj więcej: Domu drogi…Pod koniec lata 1895 roku na ostatniej na zachód parceli Wołomina ukończona została budowa letniego domu dla Wacława Nałkowskiego i jego najbliższych. W 2020 roku przypada 125. rocznica powstania domu, początkowo zwanego po prostu Górkami a od 1925 roku domem nad łąkami. Z tej okazji Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich na swoim profilu fb publikuje nowy cykl wypisów z literatury Zofii Nałkowskiej pt. „Domu drogi…”. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tą propozycją Muzeum oraz do śledzenia naszego profilu na fb.

Świątecznie w Muzeum

Czytaj więcej: Świątecznie w MuzeumSerdecznie zapraszamy na rodzinne spotkanie pt. „Świątecznie w Muzeum”
8 grudnia 2019 roku o godz. 15.00
Opowiadanie Marii Dąbrowskiej pt. „Boże Narodzenie” przeczyta Aurelia Sobczak, zespół Mamofonia wykona koncert „Muzyka na Boże Narodzenie” a dla najmłodszych gości przygotowane są świąteczne warsztaty plastyczne.
W związku z ograniczoną ilością miejsc prosimy o zgłoszenia pod numerem telefonu 22 786 22 19 w godz. 10.00 – 15.00

 

Pięciu wspaniałych - opowieść o skamandrytach

Czytaj więcej: Pięciu wspaniałych - opowieść o skamandrytachMuzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie serdecznie zaprasza 23 listopada 2019 roku o godz. 17.00 na opowieść Marii Balickiej o skamandrytach pt. „Pięciu Wspaniałych”
Wiersze w interpretacji Krzysztofa Krupińskiego

Wstęp wolny

Czytaj więcej: Pięciu wspaniałych - opowieść o skamandrytach

Festiwal Poezji Słowiańskiej

Czytaj więcej: Festiwal Poezji SłowiańskiejMamy wielką przyjemność zaprosić Państwa do Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie na kolejną już edycję Festiwalu Poezji Słowiańskiej organizowaną przez Aleksandra Nawrockiego w sobotę 9 listopada 2019 roku o godz. 17.00. W trakcie spotkania będzie możliwość nabycia ostatniego numeru „Poezji dzisiaj” oraz najnowszej książki Aleksandra Nawrockiego „Jakucja i ja”.

Serdecznie zapraszamy!

2020  Muzeum Nałkowskich  globbersthemes joomla template