Serce Marszałka

12 maja 1935 roku w niedzielę wieczorem zmarł Marszałek Józef Piłsudski. Kilkadziesiąt minut później Warszawę obiegła ta paraliżująca informacja – nie żyje Marszałek. W mieszkaniu na ulicy Marszałkowskiej 4 właśnie odbywało się przyjęcie z okazji imienin Zofii Nałkowskiej gdy „Wiadomość o tym przyszła tutaj w chwili, gdy dom pełen był obcych ludzi. Przełamana w różnych reakcjach, różnych twarzach, ruchach i słowach. Szła z pokoju do pokoju, od grupy do grupy, nie wiadomo dlaczego szeptem – po całej skali wrażenia, po wszystkich jego szczeblach i odcieniach" (Z. Nałkowska, Dzienniki 1930-1939, t. 2, Warszawa 1988, s. 10).

c_370_300_16777215_00_images_wydarzenia_b.jpg

W maju tego roku mija 78 rocznica tego wydarzenia, dlatego też Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich postanowiło przybliżyć i przypomnieć swoim gościom tamte dni – dni przygotowań do pogrzebu jednego z najznakomitszych obywateli Rzeczpospolitej. Spotkanie pt. „Serce Marszałka" poświęcone było przede wszystkim historii urny z sercem, które zgodnie z wolą Piłsudskiego miało spocząć u stóp jego matki w jednym grobie. Wieczór poprowadzili, jak zawsze perfekcyjnie przygotowani, Maria Balicka i Marek Moczulski. Chronologię i przebieg kolejnych obrzędów pogrzebowych oraz przygotowań urny, by mogła być złożona do grobu w Wilnie przedstawiła Maria Balicka, zaś trasę przejazdu pociągu relacji Warszawa – Wilno przez m.in. Wołomin, ze specjalnym wagonem, którym przewożono urnę z sercem Józefa Piłsudskiego oraz informacje o kolejnych stacjach na tej drodze i wydarzeniach towarzyszących przejazdowi tego wyjątkowego pociągu, przybliżył pan Marek Moczulski.

c_110_110_16777215_00_images_wydarzenia_c.jpg

W czasie wieczoru dowiedzieliśmy się również dlaczego na płycie nagrobnej na cmentarzu na Rossie umieszczono właśnie takie wiersze i na czyją prośbę. Przy tej okazji prowadzący wspomnieli o umiłowaniu przez Józefa Piłsudskiego poezji wieszczów narodowych, w tym w szczególny sposób Juliusza Słowackiego, oraz o wychowaniu w kulcie powstania styczniowego. Informacje o determinacji z jaką poszukiwano odpowiedniego granitu na płytę nagrobną oraz kłopoty jakie trzeba było pokonać przy wykonywaniu tejże płyty, pokazały jak istotne dla wszystkich było odpowiednie upamiętnienie tego wybitnego męża stanu.

Dodatkowo głos zabrali Ryszard Bandosz i Andrzej Paszke, którzy swoimi dopowiedzeniami ubarwili wieczór, równocześnie pokazując Piłsudskiego z nieco innej strony.

c_110_110_16777215_00_images_wydarzenia_a.jpg

W czasie spotkania jak zawsze nie zawiedli goście naszego Muzeum i zapełnili wszystkie pokoje w Domu nad Łąkami, wśród nich burmistrz Kobyłki Robert Roguski, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Kobyłki, mieszkańcy Tłuszcza, sympatycy Stowarzyszenia Miłośników Kolei oraz bardzo wielu mieszkańców Wołomina, którzy swoją obecnością na spotkaniu postanowili uczcić 78 rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.