Słowom nazłość

- Jestem dziennikarzem, nie językoznawcą. Moim zadaniem było napisanie czegoś, co nadaje się do czytania, i to do czytania z przyjemnością i zaciekawieniem – powiedział Bartek Chaciński na spotkaniu z czytelnikami w wołomińskim Muzeum Nałkowskich.

Bartek Chaciński, autor „Wypasionego słownika najmłodszej polszczyzny”, do niedawna mieszkaniec Wołomina, prezentował swą książkę w wołomińskim Domu Nad łąkami pierwszego dnia wiosny. Gościem spotkania był prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego. Prof. Bralczyk miał za złe autorowi „Wypasionego słownika…”, że postąpił ze słowami jak z zamordowanymi owadami, zamkniętymi w szklanej gablotce: – Język młodzieżowy jest żywy, piękny, zmienny, dopóki się go nie zapisze. Myślę, że wiele osób po przeczytaniu tej książki wstydzi się już używać opisanych w niej słów.

Zdaniem Bartka nowe słowa powstają nazłość (samo połączenie tych wyrazów za pomocą błędnej intonacji jest młodzieżową prowokacją), więc prędko powstaną nowe, bo młodzież w ogóle jest nazłość. - Słowo „wypasiony” w tytule ma odróżniać moją książkę od innych, prawdziwych słowników, które podają definicje wyrazów. To jest listek figowy, taki myk językowy, który pozwala na ciekawe opisanie zjawisk językowych w formie tak naprawdę leksykonu – opowiadał autor. Publiczność wytknęła Chacińskiemu degradowanie słowa „polszczyzna” (w kontekście niecenzuralnego hasła – skrótu CHWDP, tłumaczonego eufemistycznie: „chcę wsątpić do policji”). Prof. Bralczyk stwierdził, że mamy bardzo piękne wulgaryzmy i powinniśmy robić z nich użytek, ale tylko wtedy, kiedy są niezbędne. Dobrze jest nie mieć w ogóle okazji do użycia nieprzyzwoitych słów.

Ale najlepiej jest mieć je w zapasie na odpowiednią, może jedyną w życiu, chwilę – powiedział prof. Bralczyk.- Felietony Bartka są napisane bardzo dobrą polszczyzną, z dystansem i swobodą Jeremiego Przybory – dodał.Spotkanie zorganizowała i profesjonalnie poprowadziła Marzena Kubacz, dyrektor Domu Nad łąkami. Promocja „Wypasionego słownika…” doskonale wpisała się w cykl imprez kulturalnych uświetniających Dni Wołomina.

Życie Powiatu na Mazowszu