Spotkanie z Kirą Gałczyńską

Kira Gałczyńska, córka znanego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (1905-1953) gościła w piątkowy wieczór (12.09 br. o godz. 18) w Wołominie. Spotkanie odbyło się w Muzeum im. Z. i W. Nałkowskich „Dom nad Łąkami". Cieszyło się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród licznie przybyłej młodzieży. Mury muzeum ledwo pomieściły uczestników spotkania. Wieczorek wspomnień o poecie prowadziła dyrektor muzeum Marzena Kubacz. Na wstępie wysłuchano nagrania magnetofonowego wiersza „Zaczarowana dorożka", w wykonaniu samego autora. Było to formą uczczenia 50. rocznicy śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, która mija w tym roku.

Następnie córka poety K. Gałczyńska opowiadała o życiu i twórczości ojca. Najwięcej czasu poświęciła tomikowi „Wiersze z Prania" - opowiadała historię jego powstania. Nie zapomniała również o najbardziej znanym kabarecie Gałczyńskiego „Zielona Gęś". Przybliżyła zgromadzonym sylwetkę poety, który cenił czytelnika. Kiedy w 1950 r. zabroniono wydawać jego poezję K.I. Gałczyński stwierdził, „...moje pisanie nie ma sensu, kiedy brakuje mi żywego czytelnika..."

Spotkanie z Kirą Gałczyńska przebiegało w miłej atmosferze. Zainteresowani mieli okazję porozmawiać z propagatorką jego twórczości. Na zakończenie Gałczyńska podpisywała książki. Kwiatami i brawami uczestnicy wieczorku pożegnali gościa.

Wieści Podwarszawskie