Koncerty Chopinowskie

Od września tego roku Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie zapraszało wszystkich na cykl koncertów pod nazwą "Prezentacje Uczestników XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina". Ostatni koncert odbył się 10 października. Koncerty w "Domu nad Łąkami" odbyły się 18 i 25 września oraz 9 i 10 października.

Wielkie podziękowania za sponsorowanie "Prezentacji Chopinowskich" w Wołominie należą się: Spółdzielczemu Bankowi Rzemiosła i Rolnictwa (sponsor główny), Staroście Wołomińskiemu, Burmistrzowi Miasta Kobyłka, JOKO COSMETICS, Hydro-Instal Przedsiębiorstwu Robót Budowlano-Instalacyjnych, NAFTGAZ Oddział Wołomin, Zakładowi Energetyki Cieplnej w Wołominie.

W październikowych Prezentacjach udział wzięli: 9 października – Mei-Ting Sun (Stany Zjednoczone) oraz 10 października – Denis Evstuhin (Sankt Petersburg – Rosja).

Mei-Ting Sun jest zdobywcą I nagrody na VII Narodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w 2005 roku w Miami i I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Minnesocie w roku 2002. W wieku 15 lat, został ogłoszony muzykiem 1996 roku przez pismo "Village Voice". Mei-Ting Sun wystąpił w wielu światowej sławy salach koncertowych, takich jak Alice Tully Hall, gdzie jego wykonanie Koncertu G-Dur M. Ravela zostało nazwane przez New York Times "oszałamiająco płynnym".

Mei-Ting Sun był słuchany w recitalach w wielu krajach Ameryki, Europy i Azji. Koncertował w Brazylii, Kolumbii, Chile, Argentynie, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Chinach. Występował w koncertach symfonicznych z Hiszpańską Orkiestrą Narodową, Orkiestrą Macau, Sinfoniettą z Hong Kongu, the Boca Ratton Philharmonic Symphonia, Filharmonią Narodową w Warszawie, Orkiestrą z Almeria. Tym większym zaszczytem było dla Wołomina, że artysta zagrał w "Domu nad Łąkami", w kameralnej sali Muzeum.

Mei-Ting sun często występuje w TV i Classical Radio. Nagrał kilka CD. Prowadzi regularnie mistrzowskie kursy pianistyczne na uniwersytetach w wielu krajach świata.

Pochodzący z Szanghaju Mei-Ting Sun przybył do Nowego Jorku w wieku 9 lat, gdzie rozpoczął naukę w Professional Children's School i Mannes College of Music, gdzie studiował kształcenie słuchu u Marie Powers, teorię muzyki u Roberta Cucksona i fortepian u Edwarda Aldwella. Uzyskał licencjat i tytuł magistra na Mannes College of Music, w klasie fortepianu Edwarda Aldwella. W maju 2006 roku obronił doktorat z zakresu sztuki muzycznej w Juilliard School, pod opieką Roberta McDonalda.

Niedzielna gwiazda "Prezentacji Chopinowskich" – Denis Evstuhin urodził się w Sankt Petersburgu. Jest absolwentem Konserwatorium im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu w klasie Eduarda Bazanova. Naukę kontynuuje w Minnesota State University School of Music pod kierunkiem Alexandra Braginskiego. W swoim dorobku artystycznym pianista ma liczne recitale i koncerty z orkiestrami oraz nagrody w międzynarodowych konkursach pianistycznych w Rosji i Ameryce Północnej. Niektóre jego wykonania zostały utrwalone na płytach i są nadawane w rosyjskich i amerykańskich stacjach telewizyjnych i radiowych.

Obydwaj artyści dali w "Domu nad Łąkami" wspaniałe koncerty. Muzyką klasyczną udało im się trafić w serca i dusze wszystkich gości, zarówno wieloletnich melomanów, jak i osób nie zaznajomionych wcześniej z muzyką poważną.