Chopin w muzeum

XV Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs im. Fryderyka Chopina przyniósł zwycięstwo polskiemu pianiście Rafałowi Blechaczowi. Zdystansował on wręcz pozostałych uczestników konkursu biorąc wszystkie możliwe nagrody za wykonanie: mazurków, poloneza oraz koncertu. Przed genialnym polskim pianistą otworzyły się największe, najbardziej prestiżowe sale koncertowe świata. 30 lat czekaliśmy na to zwycięstwo.

Podczas gdy w sali koncertowej Filharmonii Narodowej trwały przesłuchania uczestników wołomińscy miłośnicy muzyki Chopina mieli możliwość wysłuchania kilku prezentacji chopini-stów w Muzeum im. W. i Z. Na-łkowskich. Wykorzystali tę możliwość w pełni. Saloniki muzeum przeżyły oblężenie - brakowało nawet miejsc „stojących".

Cykl prezentacji uczestników XV konkursu rozpoczął pianista z Japonii Yusuke KIKUCHI wykonując z japońską precyzją poloneza - fantazję, mazurki i sonatę h-moll. Następne wieczory chopinowskie to występy polskiego pianisty Pawła Fileka, Chien-Ying YANG (Tajwan), Olgi Kozłowej oraz wieczór specjalny, kończący cykl, w którym mieliśmy możliwość wysłuchania koncertu e-moll z towarzyszeniem kwartetu Prima Vista. Grała przedstawicielka Japonii Miku OMINE.

Pięć wieczorów spędzonych w muzeum to piękna karta w działalności Marzeny Kubacz, dyrektorki tej placówki, na rzecz lokalnej społeczności. Myślę, że pozostaną one długo w pamięci miłośników muzyki fortepianowej największego polskiego kompozytora. Przed nami XVI konkurs za pięć lat. Znów muzeum rozbrzmiewać będzie polonezami, mazurkami, balladami. Tylko szkoda, że miejsca do słuchania tak mało...

PS. Dziękujemy jeszcze raz Panu Staroście za przyjęcie Patronatu Honorowego koncertów oraz sponsorom: Panom Krzysztof owi Wytrykusowi, Andrzejowi Saulewiczowi oraz Prezesom Zarządów ZEC i pWiK Panom Edwardowi Olszowemu i Andrzejowi Grochockiemu.