Spotkanie autorskie z Anną Wojtkowską

By nie zapomnieć,
Aby przypomnieć.”

H.B. Szumielski „Poszukiwania”

Fragment wiersza pochodzi z książki Anny Wojtkowskiej „Za bramą wiecznego spokoju. Zwykli niezwykli związani z Ziemią Wołomińską”, której poświęcone było spotkanie w Muzeum w ostatnią sobotę. W ten wyjątkowy czas, tuż przed świętem Wszystkich Świętych, czas, kiedy wspominamy naszych zmarłych, Anna Wojtkowska opowiedziała gościom zgromadzonym w „Domu nad Łąkami” o pracy nad książką ale też o osobach, których życiowe drogi zaprowadziły do Wołomina. Wspominała tych „niezwykłych” – naukowców, artystów, pisarzy - i tych zupełnie „zwykłych”, których na co dzień się spotyka: sąsiadów, nauczycieli, sklepikarzy, urzędników. Opowieść rozpoczęła od wspomnienia lutowego dnia 1986 roku kiedy żegnała na cmentarzu kobyłkowskim dra Józefa Kwapiszewskiego i powiedziała wtedy: „Żegnaj, będziemy pamiętać”. To stwierdzenie uznała za swoje zobowiązanie wobec tych, których żegnała; wobec tych „których poznałam na ścieżkach życia, o których przeczytałam w książkach, których dokumenty z uwagą przeglądałam” – jak napisała w dedykacji.

gallery1 gallery1 gallery1

W trakcie spotkania sonaty i sonatiny na klarnet zagrał Bernard Turkowicz. W czasie wieczoru można było również nabyć książkę i otrzymać autograf lub nawet dedykację od autorki. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie.

2019  Muzeum Nałkowskich  globbersthemes joomla template