background
logotype
image1 image2 image3

Spotkanie autorskie z Anną Wojtkowską

Czytaj więcej: Spotkanie autorskie z Anną Wojtkowską„Zbieram okruchy,
Kawałki wspomnień,
By nie zapomnieć,
Aby przypomnieć.”

H.B. Szumielski „Poszukiwania”

Fragment wiersza pochodzi z książki Anny Wojtkowskiej „Za bramą wiecznego spokoju. Zwykli niezwykli związani z Ziemią Wołomińską”, której poświęcone było spotkanie w Muzeum w ostatnią sobotę. W ten wyjątkowy czas, tuż przed świętem Wszystkich Świętych, czas, kiedy wspominamy naszych zmarłych, Anna Wojtkowska opowiedziała gościom zgromadzonym w „Domu nad Łąkami” o pracy nad książką ale też o osobach, których życiowe drogi zaprowadziły do Wołomina. Wspominała tych „niezwykłych” – naukowców, artystów, pisarzy - i tych zupełnie „zwykłych”, których na co dzień się spotyka: sąsiadów, nauczycieli, sklepikarzy, urzędników. Opowieść rozpoczęła od wspomnienia lutowego dnia 1986 roku kiedy żegnała na cmentarzu kobyłkowskim dra Józefa Kwapiszewskiego i powiedziała wtedy: „Żegnaj, będziemy pamiętać”. To stwierdzenie uznała za swoje zobowiązanie wobec tych, których żegnała; wobec tych „których poznałam na ścieżkach życia, o których przeczytałam w książkach, których dokumenty z uwagą przeglądałam” – jak napisała w dedykacji.

Czytaj więcej: Spotkanie autorskie z Anną Wojtkowską

Honorowi obywatele Wołomina

Czytaj więcej: Honorowi obywatele Wołomina21 września 2019 roku był wyjątkowym dniem w najnowszej historii Wołomina. Na uroczystości w Miejskiej Bibliotece Publicznej wręczono dyplomy i statuetki uhonorowanym oraz przedstawicielom uhonorowanych tytułami Honorowych Obywateli Wołomina. Drugim punktem uroczystości było wmurowanie kapsuły czasu, w której zamieszczono przedmioty jednoznacznie kojarzące się z naszymi czasami, prace plastyczne dzieci z Wołomina i list, pod którym podpisali się wszyscy zgromadzeni przy Urzędzie Miejskim oraz odsłonięto i poświęcono Dzwon imieniem Henryk Konstanty Woyciechowski. Na skwerze im. Wodiczki zorganizowano dla mieszkańców potańcówkę w stylu lat dwudziestych oraz uhonorowano Wołomińskie Magnolie, czyli wyjątkowe kobiety z Wołomina, m. in. Izabelę Bochińską i Annę Wojtkowską.

Czytaj więcej: Honorowi obywatele Wołomina

III Konferencja Naukowa z cyklu „Samorząd mecenasem kultury”

Czytaj więcej: III Konferencja Naukowa z cyklu „Samorząd mecenasem kultury”12 września Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich uczestniczyło w III Konferencji Naukowej z cyklu „Samorząd mecenasem kultury” organizowanej w związku z 20-leciem Samorządu na Mazowszu. Wydarzenie to zorganizowane zostało przez Muzeum Niepodległości w Warszawie wspólnie z Fundacją im. Władysława Orkana, Ludowym Towarzystwem Naukowo-Kulturalnym, Stowarzyszeniem Dom Polski SARMACJA, Towarzystwem Przyjaciół Warszawy, Związkiem Powiatów Polskich oraz z uczelniami: Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytetem Jagiellońskim.

Czytaj więcej: III Konferencja Naukowa z cyklu „Samorząd mecenasem kultury”

Narodowe Czytanie 2019

„W tej rozwianej nicości, w tej żółtej nirwanie mogliśmy byli zajechać poza czas i rzeczywistość i pozostać już na zawsze w tym krajobrazie, w tym ciepłym jałowym wianiu (…)”

Czytaj więcej: Narodowe Czytanie 2019 7 września w Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie o godz. 17.00 miało miejsce spotkanie w ramach akcji Narodowe Czytanie. Na to wydarzenie, spośród ośmiu tekstów, wybrana została nowela pisarza związanego z Zofią Nałkowską – Brunona Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków”. W czasie spotkania Elżbieta Bujak, w krótkim wykładzie dotyczącym Brunona Schulza wskazała zarówno najważniejsze wątki z jego biografii, jak i podkreśliła bajkowość i nieoczywistość dzieł, które wyszły spod pióra tego nieodżałowanego artysty.

Czytaj więcej: Narodowe Czytanie 2019

„Lato na Górkach” już za nami

Czytaj więcej: „Lato na Górkach” już za namiWakacje zbliżają się ku końcowi a Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich zakończyło cykl literackich spotkań dla najmłodszych „Lato na Górkach”.  W czasie dziewięciu spotkań, które odbywały się w lipcu i sierpniu w „Domu nad Łąkami” dzieci miały okazję m.in. obejrzeć spektakl Teatru Echa „Kraina szczęśliwości”.  Dwukrotnie spotkały się z pisarką Ewą Jałochowską. W czasie zajęć o powstaniu świata według mitów ludów z najdalszych zakątków globu oraz o historii znaku, pisma i symbolu autorka przybliżyła najmłodszym tematykę swojej książki pt. „Smutek mamuta”. Najmłodsi goście Górek uczestniczyli również w zajęciach edukacyjnych poświęconych pszczołom i pszczelarstwu oraz miały możliwość poznać Irenę Rybak, poetkę piszącą utwory dla dzieci. Cały cykl spotkań zakończył się koncertem muzyki kameralnej w wykonaniu zespołu „Mamofonia” oraz zajęciami z animatorem o życiu i zwyczajach królików.

Czytaj więcej: „Lato na Górkach” już za nami

Wołomin w literaturze

Czytaj więcej: Wołomin w literaturze„Okolica ta i to miasteczko przeniknęły do różnych moich książek (…)” – pisała w latach 50. XX wieku Zofia Nałkowska. Wołomin jednak swoje miejsce znalazł nie tylko w utworach mieszkanki Domu nad Łąkami. Wspomnienia o nim odnajdujemy dziś w m.in. w poezji Mirona Białoszewskiego, tekstach Jeremiego Przybory czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego a także wspomnieniach Ferdynanda Hoesicka i wielu innych osób. Wieczór 23 marca poświęciliśmy przypomnieniu wybranych fragmentów z tego bogatego zbioru, które specjalnie dla gości Muzeum przeczytała Anna Chodakowska – aktorka Teatru Narodowego.

Czytaj więcej: Wołomin w literaturze

Spotkania z książką

Czytaj więcej: Spotkania z książkąZa nami kolejne lato i kolejne spotkania z książką w Muzeum. Dopisała pogoda i dopisali młodzi goście. W ciągu tych dziewięciu spotkań z lekturą przenosiliśmy się w różne miejsca, i te prawdziwe i te magiczne.

Odwiedziliśmy dzieci z Leszczynowej Górki i ich rozbrykanego baranka Czarnulka. Wpadliśmy na chwilę do tajemniczego domu w Wampirzycach by poznać Kazia, Zuzulindę i jamnika Wampira. Rozwikłaliśmy kilka zagadek detektywistycznych wraz z kotem Mruczysławem Pazurem gdzie przedstawiła nam się papuga poliglotka. Na chwilę cofnęliśmy się o kilkadziesiąt lat by poznać się z panami Julianem Tuwimem i Janem Brzechwą.

Czytaj więcej: Spotkania z książką

Dzień Patrona

Czytaj więcej: Dzień Patrona15 maja to dzień imienin Zofii. Tego dnia dwie szkoły noszące imię Zofii Nałkowskiej obchodziły święto swojej Patronki. Z wielką przyjemnością skorzystaliśmy z zaproszenia na obie uroczystości.

W Szkole Podstawowej Nr 1 im. Zofii Nałkowskiej w Kobyłce rozstrzygnięto konkurs literacko–plastyczny dla klas 4 – 6 pt. „Zofia Nałkowska – nasza Patronka". Nagrodę, którą był bon upominkowy oraz „immunitet" chroniący przed ocenami niedostatecznymi przez cały tydzień, otrzymała klasa 4a. W klasach młodszych dzieci mogły wziąć udział w konkursie plastycznym poświęconym „Domowi nad Łąkami". W tym dniu wszyscy uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne poświęcone życiu i twórczości Zofii Nałkowskiej. Odświętnie też wyglądała szkoła: kwiaty przy wejściu, wystawy prac plastycznych wykonanych przez uczniów, salonik z początku XX wieku z fotografią Patronki zainscenizowany przy sekretariacie oraz ucharakteryzowana na Nałkowską Wiktoria Falkowska, uczennica II klasy gimnazjum, dopełniały klimat epoki. Wspomniano także o przypadającej w tym roku 35. rocznicy nadania szkole imienia i sztandaru, co miało miejsce 14 października 1980 roku.

Czytaj więcej: Dzień Patrona

Noc Muzeów 2015

Czytaj więcej: Noc Muzeów 2015Tegoroczna Noc Muzeów cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odwiedziły nas również dzieci!

Czytaj więcej: Noc Muzeów 2015

2019  Muzeum Nałkowskich  globbersthemes joomla template