Tymi rękami

Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie
wraz z Burmistrz Wołomina Elżbietą Radwan
serdecznie zapraszają
na wystawę fotograficznej Łukasza Rygało
„Tymi rękami”

„Tymi rękami” to wystawa fotografii autorstwa Łukasza Rygało. Prace ukazują twórców, rzemieślników, artystów w ich naturalnym otoczeniu – w warsztacie. Cykl czarno-białych fotografii tworzy dokument o miejscach niedostępnych, intymnych. O miejscach, w których idea, pasja, myśl, zyskuj realny kształt. Autor uczestniczył w niepowtarzalnej chwili stawania się „nowego” – dzieła rąk konkretnego człowieka. W pracach dają się zauważyć nie tylko szczegóły miejsc pracy ale przede wszystkim najróżniejsze stany emocjonalne towarzyszce procesowi twórczemu.

Łukasz Rygało – fotoamator, miłośnik dobrej muzyki i jazdy na rowerze, kolekcjoner starych zdjęć i innych regionalnych pamiątek.

Wystawa „Tymi rękami” dostępna będzie bezpłatnie w godzinach otwarcia Muzeum dla zwiedzających do 30 lipca 2023 roku.

Wystawa znajduje się na piętrze budynku, bez windy.

Wstęp wolny

Warsztaty rzemieślnicze i pracownie artystyczne są miejscami, w których dzieją się niezwykle fascynujące rzeczy. Procesy, które tam zachodzą, droga twórcza jest równie ważna jak efekt finalny. A człowiek, który tam pracuje nadaje charakter całemu miejscu. Łukasz Rygało świetnie ukazuje te pracownie, z całą swoją złożonością – charakterem działalności, osobowością twórcy, duchem miejsca, zamiłowaniem do swojej pasji. Niekiedy są to małe kąciki, niewielkie pomieszczenia innym razem duże przestronne pracownie i zakłady. Dzięki Łukaszowi mamy możliwość obcowania, w miejscach, do których na co dzień nie mamy dostępu. Odkrywa przed nami świat osobliwy, często skryty a jednak na wyciągniecie ręki. Okazuje się, że Ci wszyscy ludzie są częścią naszej lokalnej społeczności. Nie każdy człowiek chce dzielić się tym dosyć poufnym aktem tworzenia a jednak Łukaszowi udało się dotrzeć do tych miejsc i przekonać ludzi, że warto zatrzymać te chwile. Niech te opowiedziane historie, krótkie momenty, zatrzymane w kadrach szlachetnej czarno białej fotografii staną się początkiem drogi o ludziach miejsc.

Magdalena Karłowicz