„Trzy pieśni…” zabrzmiały na Górkach

Wiersz „Wspomnienie” z 1896 Zofii Nałkowskiej rozpoczynają słowa: „Pamiętam letnia noc” – my w Muzeum na długo zapamiętamy natomiast letnie popołudnie 29 sierpnia. W czasie finałowego Koncertu letniego u Nałkowskich wykonane zostały po raz pierwszy „Trzy pieśni do słów Zofii Nałkowskiej” Marcina Tadeusza Łukaszewskiego. W prapremierowym wykonaniu dzieła udział wzięli: sopranistka Dorota Całek, grająca na klarnecie Dorota Żołnacz oraz pianista Wojciech Świętoński.

Koncert rozpoczął się od dwóch suit Stanisława Wisłockiego, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku; następnie goście „Domu nad Łąkami” wysłuchali pięciu pieśni na głos i fortepian Mieczysława Karłowicza i Philippe Gauberta „Fantazji na klarnet i fortepian”. Popołudnie zwieńczone zostało pieśniami skomponowanymi dla Muzeum z okazji 125. rocznicy powstania domu. Jako pierwsza wybrzmiała pieśń do słów wspomnianego już wcześniej wiersza młodziutkiej Zofii. Kolejną była kompozycja „W pełnym słońcu”, by zakończyć cykl pieśnią „W ogrodzie”. W krótkim wprowadzeniu w klimat dzieła, przed jego pierwszym wykonaniem, kompozytor podkreślił, że inspirację do formy utworu zaczerpnął z pieśni Schuberta; natomiast wiersze Nałkowskiej, powstające w okresie jej wczesnej młodości lub nawet jeszcze właściwie dzieciństwa, zafascynowały go swoją dojrzałością, powagą tematów i młodzieńczą estetyką. Stąd nostalgiczny nastrój pieśni a fragmenty wokalne i recytowane przekładają się na ich dynamikę. Jak podkreślił kompozytor, pragnął oddać w swojej kompozycji stan duszy poetki – Zofia była wówczas bardzo młoda, rozemocjonowana, pełna nadziei i równocześnie buntu, a także nad wyraz dojrzała jak na swój wiek.

Koncertem 29 sierpnia zakończyliśmy tegoroczną edycję Koncertów letnich u Nałkowskich, których partnerem była Fundacja PZU. Serdecznie dziękujemy Państwu za obecność na wszystkich spotkaniach z muzyką w „Domu nad Łąkami” i pozwalamy sobie już dziś zaprosić Państwa na koncerty za rok.

Organizatorzy: Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie we współpracy z Prywatną Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie. Koncerty letnie u Nałkowskich sfinansowane zostały ze środków pochodzących z dotacji Fundacji PZU.