Teraz już wiemy, ile waży plecak ratownika GOPR

Pan Maciej Ignatowicz, alpinista i ratownik GOPR, przywiózł na spotkanie z dziećmi do „Domu nad Łąkami” bardzo ciężkie plecaki. W czasie trwania zajęć wyciągał z nich kolejne rzeczy i opowiadał do czego służą. Były tam karabinki, raki, czekany, buty, rękawice, liny i wiele innych, których nazwy ciężko zapamiętać – ale wszyscy już wiemy, że są one niezbędne, gdy chcemy iść w wysokie, naprawdę wysokie góry. Pokazał też jakiego sprzętu używa się do ratowania ludzi w górach, np. po zejściu lawiny lub gdy ktoś wpadnie do szczeliny lodowca.

Śmiałkowie mogli spróbować podnieść plecak ratownika górskiego, plecak pana Macieja. Udało się to tylko najsilniejszym! Taki plecak waży aż 20 kg! Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na praktyczne. Każdy na chwilę stawał się ratownikiem i ofiarą wypadku w górach. Zajęcia te, nauczyły nas jak dużą mądrością trzeba się wykazać planując wycieczkę w góry i jak bardzo ciężka, i odpowiedzialna, jest praca ratowników górskich. Od teraz każdy roztropnie będzie wybierać się na zdobywanie szczytów. Dziękujemy panu Maciejowi za wspaniałe zajęcia.

Dziękujemy też wszystkim młodym przyjaciołom „Domu nad Łąkami” za udział w tegorocznej edycji spotkań Lata na Górkach. Do zobaczenia za rok!