„Struktury ozdobne i ochronne” – Wstawa prac Mai Zbrożek

Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie
wraz z Burmistrz Wołomina Elżbietą Radwan

serdecznie zapraszają
na
wernisaż wystawy prac Mai Zbrożek „Struktury ozdobne i ochronne”
w piątek, 8 marca br. godz. 18.00
Wstęp wolny
Wstawa dostępna będzie dla zwiedzających bezpłatnie od 8 marca do 5 kwietnia 2024 roku w godzinach pracy Muzeum.

Projekt „Struktury ochronne i ozdobne” stanowi pracę dyplomową z dziedziny grafiki artystycznej, którą Maja Zbrożek zrealizowała we współpracy z dr hab. Małgorzatą Warlikowską, profesorem prowadzącym Pracownię Ekspansji Graficznej na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Projekt „Struktury ozdobne i ochronne” porusza kwestie korzeni, połączeń z większymi strukturami, szacunku i wdzięczności – jego istotą jest praca troski. Składa się on z dziewięciu obiektów-masek i dziewięciu grafik cyfrowych, podzielonych na trzy cykle: Glitch Wehikuł (maski ozdobne) oraz Andro-Nikab i Unisex (maski ochronne). W procesie twórczym artystka wykorzystała zarówno materiały z recyklingu, jak i fotograficzne portrety przodkiń, czym podkreśliła troskę i więź z Ziemią, jako figurą matki, oraz przodkami w matrylinearnej perspektywie.

Projekt wyraża głęboką krytykę dominujących w naszej kulturze struktur i mechanizmów opresji, szczególnie dotyczących płci. Matriotyczny wymiar pracy skupia się na działaniu, proponując praktyczne i terapeutyczne rozwiązania oparte na sztuce.

Zestawienie masek i kolaży ukazuje napięcia między ochroną a opresją – maska chroni ciało, ale jednocześnie ogranicza ekspresję tożsamości i doświadczanie świata zmysłowego.

Portrety stanowią doskonałą metaforę sytuacji kobiet, ukrywających swoje twarze pod pozorem równości, ale napotykających przemoc i dyskryminację w strukturach kultury.

Przodkinie w maskach tworzą matrylinearną polską familię o wyjątkowej sile, ukazując różnorodne aspekty Wielkiej Matki, archetypu związanego zarówno z kobiecością, jak i Ziemią.

Proces twórczy artystka traktuje jako interdyscyplinarną kreację artystyczną, łączącą natchnienie i eksperymenty, przekraczającą bariery czasu.

W dobie późnego kapitalizmu, projekt ma potencjał krytyczny i terapeutyczny, wspierając przekraczanie traum, integrując i budując więzi. Jest subtelnym, ale odważnym gestem oporu, propagującym aktywizację, transgresję i afirmację życia w „symbiocenie”.

Maja Zbrożek:

Wychowywałam się w rodzinie artystycznej, wraz z trójką rodzeństwa, gdzie każdy miał swoje wyjątkowe talenty. Dziadek malował i tworzył grafiki, tata jest rzeźbiarzem, a babcia ze strony taty ukończyła szkołę technik teatralnych. Moja mama natomiast była nauczycielką plastyki. Te różnorodne wpływy kształtowały moją wrażliwość i pasje. Opuszczając Mazowsze, podjęłam naukę w Liceum Plastycznym im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie, gdzie specjalizowałam się w projektowaniu zabawek. Otoczenie szkoły i piękno natury stały się dla mnie niezgłębionym źródłem inspiracji. Nauka tajników tworzenia zabawek z tkanin i drewna oraz rozwijanie umiejętności artystycznych w malarstwie, rzeźbie i rysunku były dla mnie niezwykle wartościowe. Po ukończeniu liceum i zdobyciu dyplomu technika plastyka-zabawkarza, zastanawiałam się nad otwarciem własnej pracowni zabawkarskiej. Jednak pojawił się nowy, ekscytujący pomysł. Dzięki wsparciu fantastycznych ludzi z Nałęczowa, którzy zapewnili mi solidne podstawy w perspektywie, historii sztuki i projektowaniu, postanowiłam kontynuować naukę. Rozpoczęłam studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. Przez wiele kursów w różnych pracowniach, takich jak Książki Artystycznej, Litografii, Serigrafii czy Druku Cyfrowego, zdobywałam coraz to nowe umiejętności i doświadczenia artystyczne.

Projekt dyplomowy z zakresu grafiki artystycznej zrealizowałam wspólnie z dr hab. Małgorzatą Warlikowską, profesor prowadzącą Pracownię Ekspansji Graficznej. Podczas studiów w tej pracowni realizowałam zadania łączące w sobie eksperymenty ekspansji graficznej ze sztuką użytkową, szkłem, modą, fotografią i performance.

Organizatorzy: Gmina Wołomin, Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie

Wstawa dostępna będzie dla zwiedzających bezpłatnie od 8 marca do 5 kwietnia 2024 roku w godzinach pracy Muzeum.