


Nabór na wolne stanowisko pracy
- Szczegóły
- Utworzono: niedziela, 17, luty 2019 18:39
- administrator
MUZEUM IM. ZOFII I WACŁAWA NAŁKOWSKICH W WOŁOMINIE OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO PRACY: Asystent muzealny
-
WARUNKI PRACY
-
Nazwa stanowiska Pracy: Asystent muzealny
-
Rodzaj umowy: umowa na czas określony
-
Wymiar czasu pracy: pełny etat
-
Godziny pracy: zgodnie z harmonogramem (również soboty i niedziele)
-
Miejsce wykonywania pracy: Wołomin, ul. W. Nałkowskiego 17
-
Miejsce w strukturze organizacyjnej: stanowisko podlega Dyrektorowi Muzeum
Sto lat w Wołominie
- Szczegóły
- Utworzono: środa, 06, luty 2019 11:26
- administrator
Lekcja muzealna dla dzieci szkolnych i młodzieży o historii Wołomina od pierwszych wzmianek o lokacji aż do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów rozwoju miasta w ciągu ostatnich stu lat.
Dawno temu w Wołominie
- Szczegóły
- Utworzono: środa, 06, luty 2019 10:58
- administrator
Lekcja muzealna dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych z warsztatami plastycznymi o historii Wołomina.
Lekcja z pokazem zdjęć.
Lektura na nowy rok
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 04, styczeń 2018 11:19
- administrator
Polecamy książkę Adama Robińskiego pt. „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne:
„Wołomin, dzielnica Górki. Nałkowski musiał lubić patrzeć w dal, bo tu też za oknami miał rozległą łąkę. Wiosną to była kraina bocianów. Kwitły bzy, a żaby rechotały do późnej nocy. Teraz zamiast łąki widać byłoby stację benzynową i McDonalda, gdyby nie zasłaniał ich zagajnik. Ale dom jest ten sam, a może raczej taki sam, bo po wojnie popadł w ruinę i trzeba było go niemal stawiać na nowo. Nałkowska twierdziła, że ojciec zbudował go w 1895 roku na wzór dworku z Wrotkowa. Drewniany, piętrowy, z niewielkim balkonikiem wspartym z równie kameralnego ganku i „aż pięcioma pokojami”. Wcześniej kupił trzy morgi wydmy zarośniętej sosnami po to, żeby córki miały gdzie spędzać wakacje. Oprócz wyściełającego całą działkę kłującego w stopy igliwia Zofia zapamiętała jeszcze płucnicę islandzką, seledynowy porost, którego dziś ze świecą szukać. Ziemia była sucha, więc Wacław przekopał od południowej strony domu włoskie tarasy. Zamiast winorośli sadzili tam co roku fasolę, pomidory, drzewka brzoskwiniowe, a potem nawet truskawki i kukurydzę. Choć dom miał być tylko na wakacje, przez trzy lata mieszkali w nim non stop.
Wspomnienie o Jerzym Surowcewie
- Szczegóły
- Utworzono: piątek, 03, listopad 2017 09:00
- administrator
Jerzy Surowcew urodził się 26 listopada 1892 r. w Kijowie na Ukrainie. Był synem Jana i Marii z Kaliszewskich. Mówił o sobie, że jest Polakiem wyznania prawosławnego. Z pożółkłych fotografii, zachowanych w starym albumie, wyłania się obraz spokojnego i bogobojnego życia, jakie rodzina Surowcewów wiodła wśród sielskich kresowych krajobrazów.
Jerzy Surowcew kształcił się na sędziego na Uniwersytecie Kijowskim, ale studiów nie ukończył. Uciekł do Polski po rewolucji bolszewickiej 1917 r. (był białogwardzistą?). Do 1920 r. mieszkał w Częstochowie. W Wołominie osiedlił się w 1921 r. Zamieszkał w domu przy ulicy Orwida 1, utrzymywał się z produkcji galanterii artystycznej. Brał czynny udział w życiu religijnym wołomińskiej parafii prawosławnej.
Ziarno historii literatury i nauki
- Szczegóły
- Utworzono: czwartek, 02, listopad 2017 12:40
- administrator
Wspomnienie sprzed 25 lat. Fragment przemówienia pana Polikarpa Bulika (1928–2017) – burmistrza Wołomina (1990–1994) wygłoszonego podczas otwarcia Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie 29 października 1992 roku.
„Spotykamy się dziś na uroczystości, na którą Wołomin czekał od wielu lat. Oto otwiera swe podwoje Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich. Te dwie postacie są dobrze znane w historii polskiej literatury i nauki (...). Dzisiaj trudno znaleźć przedstawiciela starszego, czy nawet średniego pokolenia, który nie zetknął się z prozą Nałkowskiej. „Dom nad łąkami" – nad wołomińskimi łąkami – w którym spędziła kilka lat twórczego życia, opisała z liryzmem w swych utworach. Można powiedzieć, że placówka, którą dzisiaj otwieramy po wielu latach przygotowań, będzie służyć nie tylko miastu, ale całemu krajowi. Dzisiejszy dzień nobilituje Wołomin do grona miast, w których znajduje się choćby ziarno historii literatury i nauki."
Uwaga - wejście tylko od ul. Nałkowskiego!
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 08, sierpień 2017 14:07
- administrator
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie uprzejmie informuje, że od 9 sierpnia 2017 r. aż do odwołania wejście do Muzeum będzie tylko przez bramę od strony ulicy Wacława Nałkowskiego. W związku z prowadzonymi pracami na terenie ogrodu przy Muzeum furtka od ulicy 1 Maja będzie zamknięta.
Oferta pracy
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 03, styczeń 2017 11:33
- administrator
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie, ul. W. Nałkowskiego 17, 05–200 Wołomin ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy – Pomoc muzealna
Wolne miejsca pracy: 1
Wymiar etatu:
• niepełny wymiar czasu pracy – ¾ etatu
Data publikacji ogłoszenia: 03. 01. 2017 r.
Termin składania ofert: do 24. 01. 2017 r.
Domy nad łąkami w pamięci i sercu
- Szczegóły
- Utworzono: sobota, 08, październik 2016 11:21
- Leokadia Szczecińska – Michalak
W październiku 2013 roku wraz z Zespołem Literackim Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedziliśmy Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie.
Skąpany w blasku jesiennego słońca ogród, prowadził nas szerokim podejściem i schodami do małego, drewnianego, starego domu na górce. Ten ciekawy dom, otoczony jest bogatym drzewostanem: dębów, klonów, brzóz, olch i bzów w sąsiedztwie dorodnych sosen. Po przeciwnej stronie wejścia, za domem, rozciąga się teren zielonych łąk schodzących zboczem w dół ku w oddali widniejącym zabudowaniom. Co prawda obraz ten przesłaniają liczne stare drzewa. Jestem inż. ogrodnikiem z zawodu, dlatego też moja dusza miłośnika przyrody, zobaczyła oczami wyobraźni, rozciągające się rozległe łąki pełne słońca i kwiatów, które musiały kształtować charakter i osobowość przyszłej pisarki.
Więcej artykułów…
Podkategorie
Cytaty
O, jakże ciężko dźwigać na białych, toczonych ramionach straszne brzemię uświadomionego człowieczeństwa...
Więcej…