Dom Nałkowskich w Górkach pod Wołominem po latach zapomnienia zaczyna nowe życie

„29 października Dom nad Łąkami gościł pierwszych zwiedzających Muzeum Nałkowskiej w Wołominie. Urządzono je według koncepcji przygotowanej w warszawskim Muzeum Literatury, które też użyczyło wielu cennych eksponatów.

Remont budynku zrealizowano dzięki pomocy finansowej władz miasta. [...] Nie była możliwa wierna rekonstrukcja, lecz odtworzono coś bardziej ulotnego – nastrój dzieciństwa i młodości Nałkowskiej, łącząc opowieść o epoce przełomu XIX i naszego stulecia z historią o latach późniejszych, łącznie z powojennymi. [...] W jesiennej scenerii można jednak ulec złudzeniu, że czas miniony wrócił do „Domu nad Łąkami” wraz z zapaleniem lampy wiszącej – jak niegdyś – w „tym za małym jadalnym pokoju, który tak wesoło wygląda z dołu przez gałęzie...”. Po latach znów sąsiaduje on z „miniaturowym salonikiem” z secesyjnym pianinem i wypełnionym starymi mapami pokojem Wacława Nałkowskiego. W pięciu pokoikach na parterze pełno książek, fotografii, rękopisów, bibelotów. Meble są skromne (bo tak toczyło się życie w tym domu), może poza „mahoniami”, o jakich spragniona luksusu Nałkowska całe życie marzyła. [...] Wszystko w tych wnętrzach potwierdza szczególną, zarazem bardzo kobiecą więź pisarki z domem rodzinnym, z którego aury wyniosła tak wiele, że pragnienie powrotu na Górki podniosła do rangi symbolu.”

(B. Riss, Dom nad łąkami, „Życie Warszawy”, 1992 nr 205)

2018  Muzeum Nałkowskich  globbersthemes joomla template