Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich zapraszają na kolejna odsłonę
NOCY MUZEÓW W WOŁOMINIE
w sobotę, 18 maja od godziny 19.00 do 24.00
W tym roku zapraszamy Państwa:
- 19.00 – „Spójrz, jacy jesteśmy żywi. Spotkanie z poetką Julią Szychowiak w Domu nad Łąkami” Prowadzenie Anna Łazar
- 20.30 – 24.00 zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem
- 20.30 – 22.00 spacer po parku z literaturą Zofii Nałkowskiej
- 19.00 – 24.00 wystawa fotograficzna o pierwszej powojennej wizycie Zofii Nałkowskiej na wołomińskich Górkach
Serdecznie zapraszamy w tę magiczną majową noc na spotkanie z poezją, prozą i przyrodą w zaciszu skrytego wśród drzew małego domku pełnego ciepła i otwartego dla wszystkich gości.
„Spójrz, jacy jesteśmy żywi. Spotkanie z poetką Julią Szychowiak w Domu nad Łąkami” Prowadzenie Anna Łazar
Nie zacznę od wybuchu.
Nie umiem tak pisać.
Chciałabym wiedzieć, jak naprawdę żyjesz.Przed nami piękne, choć trudne godziny,
Kiedy cisza robi zbliżenia,
Zahacza o szorstkie języki.
Zrywa dachy.
Julia Szychowiak z tomu „Do środka”
Biuro Literackie, Kołobrzeg, 2023
Julia Szychowiak jest w wierszach oszczędna w formie i bliska codzienności. Jej teksty są pogodne, bywają zarazem melancholijne. Niekiedy ujawnia w nich kroplę z oceanu swojego nieprzeciętnego poczucia humoru. Mieszka nad morzem. Spotkania z Julią Szychowiak to przyjemność. Nie będzie przesadnie formalnie, ani nazbyt familiarnie. Będziemy rozmawiać i czytać poezję. Zapraszamy.
Gdybym nie przeczytała w internecie,
że dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień
Szczęścia,tobym nie wiedziała.
Julia Szychowiak z tomu „Do środka”
Biuro Literackie, Kołobrzeg, 2023
Wojciech Bonowicz o poezji Julii Szychowiak:
Pisać dłuższy tekst o tym, co lapidarne – to wydaje się niestosowne. Poezja Julii Szychowiak, od początku oparta na ograniczeniu i powściągliwości, skłania też do powściągliwych i ograniczonych komentarzy. Jej nagość, nieozdobność, chwilami wręcz suchość wymusza na czytających szczególny rodzaj koncentracji. Kto poszukuje w poezji „mięsa”, u Szychowiak się nie pożywi. To poezja „szkieletu”, ogołocenia.
Nie inaczej jest w jej najnowszej książce, zatytułowanej Do środka. Już sam tytuł jest bardzo znaczący. Lapidarność u Szychowiak wciąga nas do wnętrza opisywanego świata, do tego, co dzieje się pod powierzchnią nie tylko zdarzeń czy zjawisk, ale także powierzchnią emocji. To rozwarstwienie jest dla zrozumienia owej poezji bardzo ważne: jest życie zewnętrzne, z jego pozorami, z jego rytuałami i schematycznością, także schematycznością przeżywania, i jest „środek”, wnętrze, w jakimś stopniu zależne, a w jakimś niepodległe wobec tego, co „na zewnątrz”. Ale „do środka” znaczy też: do tego, co najistotniejsze. Co domaga się zapisu, a jednocześnie jest tak trudne do zapisania.
Poezja Szychowiak to poezja spraw istotnych. I mam na myśli także „sprawy” językowe. Dwa gesty poetki są tu szczególnie ważne. Jeden – to zmierzanie w stronę zwięzłości i prostoty. Drugi – to poszukiwanie sformułowań możliwie najcelniejszych, choć niekoniecznie precyzyjnych. Sformułowań, które z jednej strony są rewizją naszych językowych przyzwyczajeń, z drugiej – działają nie tylko intelektualnie, ale też intuicyjnie. Z połączenia tych dwóch gestów rodzi się poezja frapująca i gęsta. Poezja – powtórzę, co kiedyś napisałem – w subtelny i intrygujący sposób mówiąca o ludzkim „między”.
JULIA SZYCHOWIAK – autorka pięciu książek poetyckich: Po sobie (2007), Wspólny język (2009), Intro (2014), Dni powszednie i święta (2018), Do środka (2023). Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, hiszpański, czeski, litewski i słoweński.
ANNA ŁAZAR – kuratorka, autorka tekstów, wykładowczyni na Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki IBL PAN (od 2020), w Instytucie Sztuki PAN (od 2019), tłumaczka (m.in. Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki 2020, Planeta Piołun 2022, Republika Głuchych 2023), kuratorka wystaw: Zabójstwo do przyjęcia (Berlin przestrzeń miejska 2022), W jakim pięknym miejscu jesteśmy (Muzeum Sztuki w Łodzi 2022), Nie wiem, kto opowiedział mi tę historię (Biuro Wystaw w Warszawie i Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie 2021), Ukraina Wzajemne Spojrzenia (MCK Kraków 2021), Stół kobiet Anny Baumgart (Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie 2020). Członkini sekcji polskiej AICA i rady programowej Fundacji Pogoń Ruska.
Wystawa, spacery, zwiedzanie
Rok 2024 jest rokiem szczególnym dla Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie. W tym roku bowiem przypadają dwie ważne rocznice związane z pisarką: 140. rocznica urodzin oraz 70. rocznica śmierci autorki „Domu nad łąkami”. Z tej okazji specjalnie w Noc Muzeów udostępnimy Państwu wystawę fotograficzną relacjonującą pierwszą od utraty Górek jesienią 1937 roku wizytę autorki „Granicy” w domu letnim wzniesionym przez jej ojca a także spacery po parku z opowieścią o historii domu ilustrowaną fragmentami książek Nałkowskiej. Oczywiście, goście „Domu nad Łąkami”, będą mogli tego wieczoru również zwiedzić Muzeum z przewodnikiem.
Serdecznie zapraszamy, spędźmy ten wieczór razem!
Na wydarzenie WSTĘP WOLNY
Organizatorzy: Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie