Koncerty letnie u Nałkowskich 2022: Maria Ludwika Gabryś-Heyke

Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na kolejne niedzielne popołudnie z muzyką w Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w czasie „KONCERTÓW LETNICH U NAŁKOWSKICH 2022”.

10 LIPCA O GODZ. 15.00 w usłyszycie państwo MARIĘ LUDWIKĘ GABRYŚ-HEYKE.

W imieniu Burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan, Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie oraz Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie serdecznie zapraszamy na to wydarzenie oraz na wszystkie następne, w każdą niedzielę lipca i sierpnia 2022 roku, o godz. 15.00 na tarasy „Domu nad Łąkami”. Wspólnie cieszmy się z piękna muzyki!

Wydarzenie sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Maria Ludwika Gabryś-Heyke jest pianistką związaną z wieloma scenami muzycznymi Europy. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów na fortepianie współczesnym w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (w klasie prof. Teresy Manasterskiej) oraz Musikhochschule Luzern w Szwajcarii (u prof. Ivana Klansky) jej pasją stało się odkrywanie piękna brzmienia fortepianów historycznych, co doprowadziło do podjęcia studiów na kierunku fortepianu historycznego w Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii w klasie prof. Jespera Christensena.

Bogactwo doświadczeń muzycznych pozwala pianistce na swobodne poruszanie się w różnych stylach i konwencjach wykonawczych. Podczas koncertów solowych i kameralnych w Japonii, Korei Płd., Chinach, USA oraz Europie pianistka zaprezentowała repertuar od XVIII w. do prawykonań muzyki współczesnej (Marta Ptaszyńska, Aldona Nawrocka, Marian Sawa). Sukcesy na konkursach międzynarodowych – I nagroda na konkursie L. v. Beethovena w Hradec (Czechy), I nagroda na konkursie Edwin Fischer Wettbewerb w Luzern (Szwajcaria), I nagroda na konkursie na instrumentach historycznych Chopin Golden Ring w Słowenii – umożliwiły pianistce udział w festiwalach chopinowskich w Wiedniu i Mariańskich Łaźniach (Czechy), Murten Classics w Szwajcarii, Kyoto w Japonii, a także SEViQC Early Music Festival w Słowenii, Mendelssohnwoche w Wengen (Szwajcaria), „Jardins du Luxembourg” w Paryżu, „Circles of Art” w Chinach.

W przeszłości była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury, Towarzystwa im. F. Chopina oraz prestiżowej Fundacji „Crescendum-est-Polonia”. Występowała z recitalami przed wybitnymi osobistościami i głowami państw, w tym przed Cesarzem Japonii Akihito.

Pianistka dokonała nagrań dla Polskiego Radia oraz radia szwajcarskiego DRS 2, płyty CD z jej udziałem ukazały się w wydawnictwach fonograficznych Arco Diva, Ars Produktion, ForTune oraz Naxos (Marin Sawa – prawykonanie fonograficzne utworów ze skrzypaczką Jolantą Sosnowską, nagranie to otrzymało nominację do nagrody FRYDERYK 2017). Od 2005 roku ważne miejsce w jej życiu zajmuje pedagogika. Maria Gabryś-Heyke jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi kursy pianistyczne w Polsce i zagranicą m.in. w Daejon i Pusan w Korei Płd., „Talentwoche“ w Luzern w Szwajcarii oraz w Brześciu (Białoruś). Jest także jurorem międzynarodowych konkursów w Mariańskich Łaźniach („Międzynarodowy Konkurs F. Chopina”, Czechy), Zurichu (RAHN Wettbewerb) i Brześciu („Stopnie klasyki”, Białoruś).

Jest inicjatorem cykli koncertów w Planetarium w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie („Koncerty pod gwiazdami”) oraz „Czar dawnych fortepianów” w Radzyminie k. Warszawy.
Posiada 3 historyczne fortepiany: 2 Erardy z roku 1845 i 1848 (nr seryjne 20402) oraz najstarszy grający polski fortepian Krall&Seidler z 1828/9 r. („po Leszczyńskim w Warszawie”).

Regulamin koncertów

Koncerty letnie u Nałkowskich 2022
każda niedziela lipca i sierpnia
godz. 15.00
tarasy „Domu nad Łąkami”
Wstęp wolny

Partner Fundacja PZU
Organizatorzy:
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie
Gmina Wołomin wraz z Burmistrz Wołomina
Szkoła Muzyczna im. Witolda Lutosławskiego w Wołominie