Do kraju tego…

Ponad sto lat temu na polach Ossowa miało miejsce wydarzenie, które przesądziło o wyglądzie świata na kilka dekad.

O Bitwie Warszawskiej i jej bohaterach opowiadano sobie później w domach, niezależnie od czasów jakie nastawały. Kolejne rocznice tego wydarzenia stawały się istotnymi datami w życiu całego społeczeństwa a pieśni i piosenki związane walką o wolność i niepodległość można było usłyszeć wszędzie: śpiewano w chałupach chłopskich przy robocie i na polu; śpiewano w mieszczańskich domach i dworach szlacheckich. Z czasem potajemnie, w konspiracji, ale im bardziej zabraniano nam tego śpiewu tym mocniej go pragnęliśmy. Dziś, nikt już nam tego nie zabrania i dlatego staramy się wskrzesić tradycję wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych – by świętować tak, jak na to zasługuje to wielkie wydarzenie – wspólnie i radośnie.

Uczniowie, absolwenci i nauczyciele Prywatnej szkoły Muzycznej im. W. Lutosławskiego w Wołominie przygotowali na to wyjątkowe świąteczne popołudnie koncert pt. „Do kraju tego…” na który złożyły się następujące utwory: Polonez a-moll „Pożegnanie ojczyzny” M. K. Ogińskiego, „Preludium e-moll” op.28 nr 4 F. Chopina, „Trzy utwory w dawnym stylu” cz. II, W. Lutosławskiego, „Legiony to…”, „Przybyli ułani”, „Białe róże”, „Moja piosnka”, „Dzwony”, „Modlitwa obozowa” oraz „Wolność” M. Grechuty. Wystąpili soliści: Paulina Marszał – Zych [sopran], Maria Romejko – Duch [sopran], Maciej Gronek [tenor] oraz zespół kameralny pod dyrekcją Agnieszki Maślanki w składzie: Faustyna Sasin [skrzypce], Wiktoria Chmielewska [skrzypce], Maria Szczapa [skrzypce] i Anna Banaszek [wiolonczela].

Wszystkim, którzy razem z nami świętowali wspólnie muzykując serdecznie dziękujemy za obecność. Dzięki Wam, drodzy Goście Koncertów letnich u Nałkowskich, dzisiejsze popołudnie było takie piękne i radosne.

Zapraszamy na kolejny koncert 22 sierpnia. Wystąpią artystki związane z PSM w Wołominie Monika Walter-Rosiak i Anastazja Chernysheva.

Koncerty letnie u Nałkowskich
każda niedziela sierpnia
godz. 15.00
Tarasy przy Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Wstęp wolny
Partnerem wydarzenia jest Fundacja PZU